Aerobik ve Sağlıklı Yaşam

Reklam Engelleyici Tespit Edildi.

Sitemizin yayına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var, lütfen reklam engelleyiciyi etkisiz hale getirerek bize destek olun, teşekkürler.

1. Aerobik nedir?

Aerobik kelimesi, “oksijen ile” anlamına geliyor ve kaslardaki enerji üretim süreçlerinde oksijenin kullanılmasına ithafen belirli bir sınıflandırmaya uyan egzersizler aerobik olarak tanımlanıyor. Aerobik egzersizler, uzun süreler için orta yoğunlukta gerçekleştirilen ve artan kalp hızını koruyan her türlü egzersizi içeriyor. Aerobik egzersizler arasında kardiyo aletleri ile çalışma, yürüyüş, koşma, yüzme, dans, aerobik dersleri ve kick boks ve daha birçok egzersiz yer alıyor. Bu tip egzersizlerde hücrelerimizde enerji taşıyıcısı olarak kullanılan adenozin trifosfat (ATP) üretiliyor, yağları ve glikozu yakmak için oksijen kullanılıyor.

2. Aerobik antidepresan etkili

Güncel bir klinik araştırmanın sonuçlarına göre kontrollü aerobik egzersizin majör depresyonu olan hastalar için antidepresan tedavi etkiye sahip olduğu bulundu. Araştırmanın sonuçlarına göre majör depresyona sahip erişkin bireyler haftada 3 kez ortalama 45 dakika orta tempolu aerobik egzersiz yaptıklarında antidepresan ilaç ve/veya psikolojik terapilerin onlara sağladığından daha fazla antidepresan etki elde ediyor. Bu sonuca göre bir uzmanın kontrolünde gerçekleştirilen aerobik egzersiz majör depresyon tedavisine önemli katkı sağlayabilme potansiyeline sahip.

3. Aerobik Egzersiz Beyni Korur

Hafif bilişsel bozukluğu olan kişiler, en yaygın demans (bunama) şekli olan Alzheimer hastalığına yakalanma riski taşıyor. Yeni bir MR görüntüleme tekniği kullanılarak yapılan bir araştırmaya hafif bilişsel bozukluğu olan 35 erişkin incelendi.

Araştırmanın sonuçlarına göre altı aylık bir süre boyunca haftada dört kez egzersiz yapan hafif bilişsel bozukluğa sahip yetişkinlerin beyinlerinin belirli bölgelerinin hacmi artıyor. Hem aerobik hem de esneme hareketleri yapanların beyinlerinde bilhassa gri maddede ve kısa süreli belleği destekleyen temporal lob bölgelerinde hacim artışı oluyor. Aerobik egzersiz yapanların beyin bölgelerindeki hacim artışı sadece esneme hareketleri yapanlara göre daha yüksek oluyor.

4. Aerobik Alzheimer’a karşı mücadelede yanımızda

Egzersizin Alzheimer semptomlarını geciktirip geciktiremeyeceğini ya da iyileştirip iyileştirmeyeceğini öğrenmek için bir araştırma yapıldı. Bir egzersiz eğitim programının Alzheimer için risk taşıyan veya Alzheimer tanısı konmuş olan yaşlı yetişkinlerde bilişsel işlev üzerindeki etkisini inceleyen 19 araştırma gözden geçirildi.

Araştırmanın sonuçlarına göre sadece aerobik egzersiz yapan yaşlı yetişkinlerin hem aerobik hem de kuvvet antrenman egzersizleri yapan yaşlı yetişkinlere göre zihinsel fonksiyonlarında üç kat daha fazla iyileşme görülüyor. Egzersiz yapmayan yaşlı yetişkinlerin zihinsel işlevlerinde ise azalma meydana geliyor.

5. Aerobik çocukların zihin sağlığı için de iyi

Çocuklarda daha fazla aerobik fitness yapmak daha iyi bilişsel işlevlerle ilişkili. Bilimsel araştırma sonuçlarına göre daha fazla aerobik fitness yapmanın çocuklara daha iyi beyin fonksiyonel bağlantıları sağlıyor.

Kaynakça:

  1. Morres, I. D., Hatzigeorgiadis, A., Stathi, A., Comoutos, N., Arpin‐Cribbie, C., Krommidas, C., & Theodorakis, Y. (2018). Aerobic exercise for adult patients with major depressive disorder in mental health services: A systematic review and meta‐analysis. Depression and anxiety.
  2. Panza, G. A., Taylor, B. A., MacDonald, H. V., Johnson, B. T., Zaleski, A. L., Livingston, J., … & Pescatello, L. S. (2018). Can Exercise Improve Cognitive Symptoms of Alzheimer’s Disease?. Journal of the American Geriatrics Society, 66(3), 487-495.
  3. Kamijo, K., Takeda, Y., Takai, Y., & Haramura, M. (2016). The relationship between childhood aerobic fitness and brain functional connectivity. Neuroscience letters, 632, 119-123.

Yayımlanma Tarihi: 23.10.2018  Düzenlenme Tarihi:13.12.2018 Yazar Eğitim Düzeyi:PhD

Bir Yanıt Yazın

3 × three =