Aloe Veranın Faydaları

Reklam Engelleyici Tespit Edildi.

Sitemizin yayına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var, lütfen reklam engelleyiciyi etkisiz hale getirerek bize destek olun, teşekkürler.

Aloe veranın faydaları arasında yanık tedavisinde kullanım gibi pek çok özellik var.

1. Aloe Vera Nedir?

Aloe barbadensis ya da yaygın bilinen adı ile Aloe vera, zambakgiller ailesinden bir sukulent bitkidir. Su kaynaklarının az olduğu yerlerde yaşayabilmeye uyum sağladığı için dokularında yüksek oranda su depolar. Güney Afrika kökenli bir sukulent olmasına rağmen tropikal ve subtropikal bölgelerde doğal olarak yetişebilir.

Bitkinin %90-95’i sudan meydana gelir. Bitkinin katı kısmı basit kompleks çoklu şekerler (polisakkaritler), vitaminler, mineraller, enzimler ve fenolik bileşikler içerir.

Bitki; Çin, Hindistan ve Japonya gibi ülkelerde yaklaşık 2000 yıldan beri geleneksel tıpta kullanılır. Yara tedavisi ve yanık tedavisi alanlarındaki kullanımının yanında sağlığa yararlı pek çok özellikleri bulunur. Bilim insanları, Aloe vera jeli ve tedavi edici etkileri üzerine araştırmaya devam etmektedir.

Sukulentler Hakkında İlginç Bilgiler:

Sukulent bitkiler, dokularında su depolamak için kalın ve etli dokuya sahip olan bitkilerdir. Kaktüsler de sukulenttir, küçük yaprakları olur ya da hiç yaprakları olmaz ve suyu gövdelerinde depolar, Aloe vera gibi bitkiler ise suyu yalnızca yapraklarında depolar.

Bitkilerin yaprak ve gövdelerinde stomata adı verilen açıklıklar bulunur. Bitkiler bu açıklıklardan karbondioksit alıp dış ortama oksijen ve su verirler. Normalde bitkilerde stomatalar gündüzleri açıktır ve bitkiler gündüz karbondioksit alır. Sukulentler ise sıcak saatlerde su kaybını önlemek için stomatalarını gündüz kapatır ve gece açar, dolayısıyla karbondioksiti de gece alır.

2. Aloe Veranın Faydaları: Yara Tedavisi ve Yanık Tedavisi için Kullanımı (Aloe Vera Jeli)

Bitkinin ekstraktı, laboratuvar ortamında üretilen çeşitli hücrelerin çoğalmasını destekler. Çok sayıda çalışmanın sonuçlarına göre bu ekstrakt uygulandığında yaralar daha hızlı iyileşir. Ekstrakt, yaranın kapanmasını ve yaralanma bölgesindeki kolajen sentezini arttırır.

Bitkinin içeriğinde bulunan çoklu şekerler, yara iyileşmesinde görev alan fibroblast hücrelerin daha fazla çoğalmasını sağlar. Ek olarak bu hücrelerde hyaluronik asit ve hidroksiprolin sentezini arttırır. Hyaluronik asidin doku yenilenmesinin önemli bir bileşeni olduğu düşünülür. Hidroksiprolin ise kolajen miktarını gösteren önemli bir parametredir.

Gümüş sülfadiazin içeren kremler ile karşılaştırıldığında Aloe vera jeli yanık yaralarının daha hızlı iyileşmesini sağlar. %2’lik jel, ağızdaki yaraların daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

3. Aloe Veranın Faydaları: Bağışıklık Düzenleyici Etkisi

Bitki, yanık sonrası iltihabı (inflamasyon), beyaz kan hücrelerinin tutunmasını ve inflamasyonu arttırıcı özel bazı molekülleri (sitokinler) azaltarak baskılar. Bitki, bakteriler ve artıklar gibi bileşenleri yuttuktan sonra sindirerek etkisiz hale getiren makrofaj gibi hücrelerin çoğalmasını ve yutma özelliğini arttırır. Bitki, prostaglandin E2 gibi yangıda (inflamasyon) rol alan bileşenlerin üretimini durdurur. Bitkinin içinde bulunan jel, antrakinon ve kromon gibi güçlü iltihap karşıtı bileşenler içerir. Bir araştırmanın sonuçlarına göre iltihabi bağırsak hastalığında iltihabı hafifletici etkisi vardır.

4. Aloe Veranın Faydaları: Diyabet Karşıtı Etkisi

Henüz tedavi uygulanmamış erken dönemdeki diyabetik hastalar ve diyabet riski taşıyan obez bireylerde Aloe vera jeli, vücut kütlesini, vücut yağ kütlesini, insülin direncini, açlık serum glikoz düzeyini ve açlık serum insülin düzeyini azaltır.

Deney hayvanları üzerine yapılan çeşitli araştırmaların sonuçlarına göre Aloe vera jeli, açlık ve tokluk kan şekerini düşürür. Aloe vera jeli, anti diyabetik etki gösterir ve kalbi korur. Bitki, pankreastaki adacık hücrelerinin (insülin sentezleyen hücreler) daha uzun süre hayatta kalmasını sağlar ve insülin düzeyini arttırır.

5. Aloe Veranın Faydaları: Antibakteriyel Etkisi

Bitki, antibakteriyel olarak tanımlanmıştır. Bitkinin özütünü içeren besiyerinde yani hücrelerin laboratuvar ortamında üretilmesi için kullanılan besin maddeleri içeren karışımda bakteriler çoğalamaz. Bitki, pirokatekol denilen ve mikroorganizmalar için zehirli olan bir madde içerir.

Bitkinin iç kısmından elde edilen jel, dirençli ve dirençli olmayan Helicobacter pylori’ye karşı antibakteriyel etki gösterir. Aynı jel, gram pozitif ve gram negatif bakterilere ve çeşitli mantarlara karşı da etkilidir.

Tüm dünyada bu bitki ile gerçekleştirilen klinik araştırmalara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

https://clinicaltrials.gov/ct2/results?cond=&term=aloe+vera&cntry=&state=&city=&dist=&Search=Search

Sitemizden bu yazı da ilginizi çekebilir.

Okinawalılar Neden Uzun Yaşıyor?

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488101/

Bir Yanıt Yazın

eight + twenty =