Kraliçenin Yemeği: Arı Sütü Nedir, Arı Sütünün İçeriğinde Neler Bulunur, Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Reklam Engelleyici Tespit Edildi.

Sitemizin yayına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var, lütfen reklam engelleyiciyi etkisiz hale getirerek bize destek olun, teşekkürler.

Arı sütü, kraliçe arının yemeğidir. Arı sütü nedir, arı sütünün yararları ya da arı sütünün faydaları nelerdir sorularının yanıtlarını bu yazıda bulacaksınız.

Bu yazıda arı sütü nedir, arı sütünün içeriği nedir, arı sütünün yararları ya da arı sütünün faydaları nelerdir sorularının yanıtlarını bulacaksınız. Son dönemde apikültür (arıcılık) ürünleri oldukça revaçta, zaten sayısız medyatik uzmanın kanal kanal dolaşıp mucize yiyeceklerden, şifalı otlardan bahsettiği bir dönemdeyiz. Arı sütünün yararlarından bahsedeceğimiz bu yazıyı okuyup bu maddeden mucizeler beklemeyin lütfen. Hiçbir madde ya da gıda mucizeler sunmaz ama bu onların faydaları olduğu gerçeğini de ortadan kaldırmaz.

1. Arı Sütü Nedir?

Arı sütü ya da İngilizcesi ile royal jelly (kraliyet jölesi), işçi arıların boğazlarının iki yanında bulunan hipofaringeal bezler ya da mandibular bezler de üretilen bir salgıdır. Arı sütü nedir sorusu, bu salgının genel nitelikleri açısından yanıtlanabilir. Arı sütü; krem kıvamında, sarımsı beyaz renkli, asidik, keskin koku ve tada sahip bir maddedir.

Bunun yanında arı sütü nedir sorusu arı sütünün arılar için önemi üzerinden de yanıtlanabilir. Bu madde, esas olarak arı yavrularını ve kraliçe arıları beslemekte kullanılır. Tüm arı larvaları (yavrular), yumurtadan çıktıktan sonraki 3 gün boyunca sadece arı sütü ile beslenir. Kraliçe arı olabilmek için bir yavrunun en az 5 gün boyunca arı sütü ile beslenmesi gerekir.

Kraliçe, ömrü boyunca arı sütü ile beslenmeye devam eder. Kraliçe arı; kovandaki tüm yavruları doğuran dişidir. İşçi arılar kraliçe arıyla aynı genetik özelliğe sahip olan dişiler olmalarına rağmen kraliçe işçilerden 10 kat uzun süre hayatta kalır.

2. Arı Sütünün içeriğinde Neler Var?

Arı sütü; jel benzeri bir kıvama ve kendine özgü keskin bir koku ve tada sahip asidik bir maddedir. Büyük kısmı polenden meydana gelen partiküller içerdiği için homojen değildir.​

Arı sütü nedir sorusu arı sütünün içeriği açısından da yanıtlanabilir.

Arı sütü;

 • %50 ila %60 su,
 • %15 karbonhidrat,
 • %3 ila %6 yağ,
 • % 1,5 mineral tuzlar,
 • vitaminler
 • ve biyoaktif bileşenlerden meydana gelir.

Arı sütünün içeriği;

 • iklim,
 • çevre,
 • mevsim,
 • metabolitler (metabolizma ürünleri),
 • arının fizyolojisindeki değişimler,
 • larvanın yaşı,
 • arının soyu ve genetiği tarafından belirlenir.

3. Arı Sütünün Yararları ya da Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Arı sütünün faydaları nelerdir sorusunu yanıtlayabilmek için dünyanın her yerinden bilim insanları araştırma yapmaya devam ediyor. Sizin için bilimsel makaleleri inceleyip arı sütünün yararları üzerine aşağıdaki listeyi hazırladık, iyi okumalar dileriz.

Arı Sütü Antibakteriyeldir

Hastalık etkenlerinin yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi dolayısıyla antibiyotiklerin etkisi gün geçtikçe azalmakta. Bu sebeple bilim insanları alternatif çözümler aramaya devam ediyor.

Böcekler, her ne kadar bizim sahip olduğumuz lenfositler gibi bağışıklık sistemi hücrelerine sahip olmasalar da bakterileri başarılı bir şekilde etkisiz hale getirebilirler. Antimikrobiyal peptidler, böcekler de dahil hayvan ve bitkilerin kendilerini hastalık etkeni mikroorganizmalara karşı korumasını sağlayan doğal silahlardır.

Antimikrobiyal peptidler, 3 ana grup altında toplanır. 1. grupta yer alanlar bakterilere karşı etkiliyken mantar ve memeli hücrelerini etkilemez. 2. gruptakiler bakteri ve memeli hücrelerine karşı etkiliyken mantarlara karşı potansiyel olarak etkilidir. 3. gruptaki antimikrobiyal peptidler ise sadece mantarları etkiler.

Mikroplara karşı koruyucu etki, arı sütünün faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alır. Arı sütü, antimikrobiyal peptidler içerir. Royalisin, gram pozitif bakterilere karşı etkili bir polipeptid antibiyotiktir. Jelleine peptidleri ise hem gram negatif hem de gram pozitif pek çok bakteriyi etkiler.

Arı Sütü İltihap Karşıtıdır

Normalde inflamasyon (iltihaplanma); vücudun savunma mekanizmalarından birisidir. İnflamasyon; insan vücudunu yaralanmalara, zehirlere ve hastalık etkeni mikroorganizmalara karşı korur. Fakat bu yararlı etkiler; sadece kısa süreli iltihaplanma olduğunda geçerli olur. Romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) gibi durumlarda ortaya çıkan uzun süreli inflamasyon ise vücuda zarar verir. Arı sütünün yararları arasında antiinflamatuar yani iltihap karşıtı olma özelliği de bulunur.

Arı Sütü Yara İyileşmesini Arttırır

Yara iyileşmesini arttırma özelliği, arı sütünün faydaları nelerdir denildiğinde akla gelen önemli faydalardan biridir. Bu madde, çok eski zamanlardan beri yara tedavisinde kullanılır. Yara iyileşmesini hızlandırır. Diyabetik fareler ile yapılan çeşitli araştırmalar, bu maddenin ağız yoluyla alındığında yara iyileşmesini arttırdığını göstermiştir. Bu etki, arı sütünün iltihap karşıtı olmasından ve granulasyon dokusu oluşumunu arttırmasından dolayı ortaya çıkar. Granulasyon dokusu ise yara iyileşirken yara yüzeyini kaplayan bağ dokusudur.

Arı sütünün faydaları nelerdir sorusunun yanıtı olarak arı sütünün yararları arasında yer alan aşağıdaki etkiler de söylenebilir.

Arı sütü; bağışıklık sistemini düzenleyici özelliğe sahiptir. Bağışıklık sisteminin düzenlenmesi ise kanser, alerji ve iltihap durumlarında önemlidir. Tümör oluşumunu baskılayıcı özelliğe sahiptir.

Arı sütü; damar genişletici ve kan basıncı (tansiyon) düşürücü özelliklere sahiptir, bu sebeple kalp ve damar sağlığı için yararlı olur. Arı sütü, kolesterol düşürücü ve karaciğer koruyucu nitelikler taşır.

Oksidatif stres; kanser, yaşlanma, damar sertliği gibi durumlar ile ilişkilidir. Arı sütü ise yüksek verimli bir antioksidandır, dolayısıyla vücudu oksidatif strese ve serbest radikallere karşı korur.

Bu yazıda arı sütü nedir, arı sütünün içeriği nedir, arı sütünün faydaları nelerdir sorularına yanıt vermeye çalıştık, umarız bu yazı sizin için yararlı olur. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle şimdilik hoşçakalın.

Sitemizden bu yazı da ilginizi çekebilir.

Çinko Nedir, Çinkonun Yararları ve Çinkonun Zararları Nelerdir, Çinko Nelerde Var?

Kaynakça:

Yayımlanma Tarihi: 05.12.2018 Güncelleme Tarihi: 23.02.2019  Yazar Eğitim Düzeyi: PhD

Bir Yanıt Yazın

15 − 11 =