Beethoven’ın İşitme Kaybı: Ünlü Besteci İşitme Duyusunu Nasıl Kaybetti?

Reklam Engelleyici Tespit Edildi.

Sitemizin yayına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var, lütfen reklam engelleyiciyi etkisiz hale getirerek bize destek olun, teşekkürler.

1. Ünlü Bestecinin Çocukluk Dönemi ve Erken Gençliği

Ludwig van Beethoven; 1770 yılının Aralık ayında Almanya’nın Bonn kentinde doğdu, ailenin 7 çocuğundan ikincisi idi ve 7 çocuktan sadece 3 tanesi hayatta kalmıştı. İlk doğan çocuğun adı da Ludwig’di ama vefat etmişti. Babası, Johann van Beethoven ise bir koroda tenordu, dedesi ise koro yöneticisiydi.

Babası; onun müzisyen olması konusunda ısrarcıydı, bu sebeple ona org, piyano, keman ve viyola çalmayı öğrenmişti. Halka açık ilk konserini Mart 1778’de 7 yaşındayken verdi, babası övünmeyi sevdiği için bir el ilanı bastırmış ve o el ilanında oğlunun yaşını 6 olarak yazdırmıştı. 12 yaşında ilk bestesini yayımlamıştı. Beethoven 17 yaşındayken annesi, 21 yaşındayken babası vefat etti. 21 yaşındayken Haydn’dan ders almak için Viyana’ya göç eden Beethoven, yirmili yaşlarının başlarındayken Viyana’da bir bestekar ve virtüöz olarak tanınıyordu.

2. Beethoven’ın İşitme Kaybı 27 Yaşındayken Başladı

Beethoven’ın işitme kaybı; 1798 yılında 27 yaşındayken başladı, işitme kaybı başlamadan önce pek çok eser bestelemişti. Sanatçı; birdenbire tamamen işitemez olmadı, tamamen işitemez hale gelmesi yaklaşık 20 yıl sürdü. Başlangıçta sadece çok tiz sesleri duyamıyordu, bu  sensorinöral işitme kaybının belirtisiydi.

1801 yılında yazdığı mektuba göre ünlü bestekar, düşük sesle konuşulsa bile sesleri duyabiliyor ama kelimeleri ayırt edemiyordu. Aynı mektuba göre sanatçı, insanların bağırmasından da şikayet ediyordu. Bu da hiperakuzi denilen ve kişinin tüm sesleri yüksek işitmesi durumudur, bu durum işitme kaybı olan kişilerde görülür. Hiperakuzide kişi düşük sesleri duyamaz, bunun yanında kişinin yüksek ses eşiği de düşer ve yüksek seslerden aşırı derecede rahatsız olur.

3. Beethoven’ın İşitme Kaybının İlerlemesi ve İntiharın Eşiğinden Dönüşü

Beethoven’ın 1 Temmuz 1801’de yazdığı mektuba göre işitme kaybı kötüleşmektedir, aynı mektuba göre işitme kaybı sol kulakta başlamış sağ kulağa yayılmıştır. Aynı mektupta her şeyden koptuğunu da belirtir. Bu durum işitme kaybı olan kişilerde yaygındır, duyamadıkları için ya susup bir köşede otururlar ya da sürekli konuşarak üzerine konuşulan konuyu kendileri belirlemeye çalışırlar.

Dahi müzisyen, 1801 yılında kulak çınlamasından da şikayet eder, kendi ifadesi ile sürekli bir vızıltı ve ıslık sesi duymaktadır. Kulak çınlaması, onu intiharın eşiğine getirir ama müzik ve ahlak onu intihardan uzaklaştırır.

4. İşitme Kaybı ile Birlikte Gelen Yaratıcılık Patlaması

Beethoven, işitme kaybı yaşadığı bu dönemde müzik açısından çok yaratıcıdır. Bazı yorumculara göre işitme kaybı, onun dış dünyadaki dikkat dağıtıcı etkenlerden uzaklaşmasını sağlamış, böylece yaratıcılığı artmıştır.

Sanatçının yaşadığı dönemdeki çoğu bestekar aynı zamanda icracıdır, işitme kaybı onu en çok icracılığı açısından etkiler. Kırklı yaşlarının ortasında yaşadığı bazı olumsuz deneyimlerden sonra sanatçı, halk önünde orkestra yönetmeyi ve piyano çalmayı bırakır.

1804 yılında üflemeli çalgıları duymakta problemler yaşar, arkadaşlarının mektuplarına göre aynı dönemde insanlardan kaçmakta ve en yakın arkadaşlarından bile şüphelenmektedir. Bu durum, işitme kaybı yaşayan kişilerde yaygındır, kişi konuşmaları duyamadığı için insanların onun hakkında konuştuğunu zanneder.

5. Zifiri Sessizlikle Tanışma: Sanatçının İşitme Yetisini Tamamıyla Kaybedişi

Ünlü besteci, 1817 yılından itibaren müziği duyamaz hale gelmiştir. Aynı yıl ziyaretçileri ile yazı yolu ile iletişim kurmaya başlar. 50 yaşından sonra tam olarak işitemez hale gelir ve 56 yaşında siroz ya da hepatitten ölür. İşitme kaybının sebebi bugün tam olarak bilinmese de biyopsisine göre östaki borusu ve kulağa giden atardamarlar daralmış, işitme sinirleri  dumura uğramıştır.

Kaynakça:

Huxtable, R. J. (2000). The deafness of Beethoven: a paradigm of hearing problems. In Proceedings of the Western Pharmacology Society (Vol. 43, pp. 1-8). Seattle, Wash.: The Society.

Bir Yanıt Yazın

8 − eight =