Bir Tıp Doktoru Olarak Che Guevara

Reklam Engelleyici Tespit Edildi.

Sitemizin yayına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var, lütfen reklam engelleyiciyi etkisiz hale getirerek bize destek olun, teşekkürler.

1. Che Guevara’nın Ailesi

Ernesto Guevara, 1928 yılında Arjantin’in Buenos Aires ve Cordoba’dan sonra 3. en büyük şehri olan Rosario’da dünyaya geldi. 5 çocuğa sahip olan aristokrat kökenli ve bohem ailenin ilk çocuğuydu. Annesi Celia de la Serna, bir manastırda eğitim almıştı, bir feministti ve Arjantin’de pantolon giyen ve araba kullanan ilk kadınlardan biriydi. Celia, disiplin ve çalışmayı severdi. Ernesto’nun babası Ernesto Guevara Lynch ise macera tutkunu ve sorumluluk almaktan kaçınan bir adamdı, mate çayı üretmek, gemi inşa etmek ve İspanya İç Savaşı’ndan kaçan mültecilerin gelişlerini organize etmek gibi işler yapardı.

2. Che Guevara’nın Meslek Olarak Doktorluğu Seçmesinin Olası Sebepleri Neler Olabilir?

  • Bir süre sonra Ernesto’nun astım hastası olduğu anlaşıldığında aile, küçük oğullarının daha sağlıklı olması ve daha rahat bir hayat sürebilmesi için Cordoba şehrine göç etti. Babası ile yaptığı sıkı egzersizler ve üstün öz-disiplini sayesinde Ernesto kısa sürede güçlendi, hastalığına rağmen hayatı boyunca ne futboldan, ne yorucu yolculuklardan ne de gerilla mücadelesinden geri kaldı. Annesi de kendi gibi astım hastasıydı. Astım hastalığı, onun doktor olmaya yönelmesinin sebeplerinden biri olabilir.
  • Ernesto, 1947 yılında tıp fakültesine başlamadan önceki dönemde motoru ile Arjantin’de uzun gezilere çıkar ve aylarca eve dönmezdi. Bu gezilerde cüzzam (lepra) hastanesini ziyaret ettiği ve hastalara Goethe okuduğu biliniyor. Cüzzamlı hastaların zor yaşam koşulları, kötü durumları Che’yi doktor olmaya yönlendirmiş olabilir.
  • Ernesto, her ne kadar babası ile çok iyi geçinse de annesi ile çok daha özel bir ilişkisi vardı. 1946 yılında annesine meme kanseri teşhisi kondu ve mastektomi (meme dokusunun alınması) uygulandı. Bu durum, Che’yi doktorluğa yönlendirmiş olabilir.

3. Che Guevara’nın Tutamadığı Söz

Ernesto, 1952 yılında eğitimine 1 yıl ara verdi ve cüzzama ilgi duyan arkadaşı biyokimyacı Alberto Granados ile birlikte Şili’nin Başkenti Santiago’ya, Peru’nun Başkenti Lima’ya seyahatler yaptı, Amazon’un üst kesimlerindeki cüzzam hastanesini ziyaret etti ve arkadaşı ile birlikte hastalara baktı. Tüm sağlık personeli, maskeler ve eldivenler ile hastaları tedavi ederken ve hastalara uzak dururken Guevara ve Granados hastalara karşı insanca bir yaklaşım sergiledi, onlarla birlikte futbol oynadı ve geziler düzenledi. Eve döndükten sonra tıp fakültesini bitirdi, yeniden seyahate çıktı. Arkadaşına dönüşünde Venezuela Cüzzam Hastanesi’nde onunla birlikte doktorluk yapacağına dair söz verdi. Fakat, hayat onu başka bir yola sürükleyince bu sözünü tutamadı. Arkadaşı Granados’a göre Ernesto, o yıllarda henüz komünist olmamıştı.

4. Che Guevara Niçin Doktorluktan Vazgeçip Silahlı Mücadeleye Yöneldi?

  • Che Guevara’nın başkaldıran tavrı ta çocukluğuna uzanıyor. 7 yaşındayken çetesi ile birlikte elektrik firmasına karşı grev yapan işçileri desteklemek için kentteki tüm sokak lambalarını sapan ile söndürüyordu.
  • Üniversite yıllarında Hristiyan pasifizminden iğreniyordu, Gandhi’ye hayran olmasına rağmen Latin oligarşilerinin ve Kuzey Amerika’nın gücünün şiddet içermeyen yöntemlerle aşılamayacağını düşünüyordu.
  • Ek olarak motor gezileri sırasında gördüğü fakirlik ve çaresizlik onu çok etkilemişti. Kübalı bir yedek asker ile şu şekilde konuşmuştu: “Fakirlik, açlık ve hastalığı, anne-babaların çocuklarını parasızlıktan tedavi ettiremeyişini, uzun süreli açlığın sebep olduğu uyuşukluğu ve bir babanın oğlunu kaybedişini önemsiz bir kaza olarak kabul edebileceğini yakından gördüm.”
  • Che, Ekvador gibi ülkelerdeki insanların yaşadığı sağlık sorunlarının fakirliğe, okur-yazar olmamaya ve yetkililerin ilgisizliğine dayandığını gördü, bu sorunları çözmek için doktorluk yeterli değildi, sorun kökünden çözülmeliydi.

Kaynakça:

  1. Harris, R. L. (2011). Che Guevara: a biography. ABC-CLIO.
  2. https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2017/apr/08/che-guevaras-brother-ernesto-must-be-pulled-from-his-pedestal
  3. https://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJM196912042812306

Bir Yanıt Yazın

20 + 18 =