Dental İmplant (Diş İmplantı) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Reklam Engelleyici Tespit Edildi.

Sitemizin yayına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var, lütfen reklam engelleyiciyi etkisiz hale getirerek bize destek olun, teşekkürler.

Günümüzde dental implant ya da diş implantı tedavisi oldukça gelişti, insanlar diş implant çeşitleri arasında kararsız kalabiliyor ve kafalarında en iyi implant hangisi gibi sorular belirebiliyor.

1. Dental implant nedir?

Diş implant tedavisi, bozulan dişleri değiştirmek veya sabit durmayan diş protezlerine destek sağlamak için yaygın olarak uygulanır. Sağlıklı kişiler, bir diş implantını 10 yıl boyunca sağlam bir şekilde kullanabilir. Diş implant cerrahisinde diş kökleri metal, vida benzeri postlarla değiştirilir ve hasarlı veya eksik dişlerin yerine gerçek dişlere benzeyen, işlevsel yapay dişler yerleştirilir. Diş implant cerrahisi, protezlere veya köprü çalışmalarına iyi bir alternatif sunabilir

Diş implant tedavisinin nasıl yapılacağı, en iyi implantın hangisi olduğu implantın tipine, hastaya ve hastanın çene kemiğinin durumuna bağlıdır. Bu cerrahi birkaç prosedür içerebilir. Diş implantı; yeni yapay dişler için sağlam bir destek sağlar, bu da kemiğin implant çevresinde iyice iyileşmesini gerektirir. İyileşme ise zaman alır ve süreç aylarca sürebilir.

İmplantlar, kemik içi implantların çevre kemiğe tutunumunun (osseointegrasyon) başarısızlığından dolayı hemen implantasyondan sonra ya da daha uzun vadede peri-implantit nedeniyle kaybedilebilir. Peri-implantit; kemik içi implantların kemiğe yerleştiği bölgede meydana gelen, yumuşak ve sert dokuları etkileyen ve kemik kaybına sebep olan iltihaplı bir hastalıktır.

2. Diş implantı ne zaman yapılır?

İmplant, eksik dişlerin kökleri olarak hizmet eder ve çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilir. Diş implantındaki titanyum; çene kemiğiyle birleştiğinden implantlar kaymaz, ses çıkarmaz veya sabit köprünün veya diş  protezlerinin yapabileceği şekilde kemik hasarına neden olmaz. İmplantlarda kullanılan malzemeler doğal dişler gibi çürümez.

İmplant uygulanabilmesi için aşağıdaki şartların sağlanması gerekir.

 • Bir veya daha fazla eksik dişi olmak
 • Çene kemiğinin büyümesinin tamamlanmış olması
 • Sağlıklı bir ağız dokusuna sahip olmak
 • Diş implantlarını sabitlemek için yeterli kemik varlığı, eğer yoksa kemik grefti yapılması
 • Kemik iyileşmesini etkileyecek bir hastalığa sahip olmamak
 • Protez takamamak veya diş protezi takmayı istememek
 • Konuşmanın ve görünüşün iyileştirilmesinin istenilmesi
 • İyileşmenin birkaç ay sürebileceğini kabul etmek

3. İmplantın riskleri nelerdir?

Dental implant tedavisi sırasında meydana gelebilecek diş problemleri nadirdir ve meydana geldiklerinde genellikle kolayca tedavi edilebilir.

Diş implantı yaptırmak aşağıdaki riskleri taşır:

 • İmplant yerinde iltihaplanma olabilir.
 • Diğer dişler veya kan damarları gibi etraftaki dokularda yaralanma veya hasar olabilir.
 • Üst çeneye yerleştirilen diş implantları sinüs boşluklarından birine uzandığında sinüs problemleri olabilir.
 • Doğal dişlerde, diş etlerinde, dudaklarda veya çenede ağrıya, uyuşukluğa veya karıncalanmaya neden olabilen sinir hasarı meydana gelebilir.

4. Diş implantına hazırlık süreci nasıl olur?

Diş implantları bir veya daha fazla cerrahi prosedür gerektirdiğinden sürece hazırlıklı olmak için öncelikle kapsamlı bir değerlendirme yapılır. Kapsamlı bir diş analizi gerekir, diş röntgeni çekilir, diş ve ağız modelinin alınmış olması gerekir.

Duruma göre bir dental implant tedavisi planı tasarlanır. Kaç tane dişin değiştirileceği ve çene kemiğinin durumu göz önünde bulundurulur. Bu süreç, çeşitli alanlarda uzmanlaşmış diş doktorlarının katkısını gerektirir. Bu uzmanlar; ağız, çene ve yüz üzerine uzmanlaşmış oral ve maksillofasiyal (ağız ve çene-yüz) cerrahlar, dişleri  destekleyen yapılarla çalışan bir periodontist (diş eti uzmanı) ve implantları köprü veya protezler yolu ile yerleştiren bir diş hekiminden meydana gelir.​

Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar ve takviyeler de dahil olmak üzere doktora herhangi bir tıbbi durum ve alınan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi gerekir. Belirli kalp rahatsızlıkları veya ortopedik implantlar varsa doktor enfeksiyondan korunmak için ameliyat öncesi antibiyotik reçete edebilir.

Ameliyat sırasındaki anestezi seçenekleri olarak lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi sayılabilir. Hangi seçeneğin en uygun olduğu konusunda uzman ile  karar verilmesi gerekir. Kullanılacak anesteziye göre, ameliyat öncesi yeme ve içme konusunda implant uygulanacak kişiye doktor tarafından bilgi verilir. Genel anestezi yapılacaksa ameliyattan sonra birinin hastayı eve götürmesi ve hastanın günün geri kalanında dinlenmesi gerekir.

5. Diş implantı nasıl uygulanır?

Dental implant cerrahisi genellikle ayakta yapılan bir uygulamadır. İlk olarak hasarlı diş çıkarılır. Çene kemiği işlem için hazırlanır, bu süreç kemik aşılama (greft) yöntemini gerektirebilir. Çene kemiği iyileştikten sonra, çene cerrahı, diş implant metal postunu (diş kökü olarak hizmet eden kısım) çene kemiğine yerleştirir. Birkaç ay sürecek iyileşme döneminden geçilir.

Çene cerrahı, implant metal direklerinin bir uzantısı olan dayanağı yerleştirir. Bazı durumlarda, implant çok kararlı ise bu işlem, implantın yerleştirildiği zaman da yapılabilir. Yumuşak doku iyileştikten sonra, diş hekimi dişlerin ve çene kemiğinin kalıplarını yapar ve daha sonra dişi veya dişleri yerleştirir. Bu süreç uzun zaman alabilir, zamanın çoğu çene kemiğinin iyileşmesini beklemekle geçer. Metal implant postu çene kemiğine yerleştirildikten sonra çene kemiğine entegrasyonu başlar. Bu süreç sırasında çene kemiği diş implantının yüzeyine doğru büyür ve onunla birleşir. Birkaç ay süren bu süreç, yeni yapay dişiniz için sağlam bir temel oluşturulmasına yardımcı olur.

6. Diş implant ameliyatı öncesi kemik grefti gerekirse ne yapılır?

Çene kemiği yeterince kalın değilse veya çok yumuşaksa, diş implant ameliyatı yapmadan önce kemik grefti gerekebilir. Çünkü beslenirken meydana gelen güçlü çiğneme etkisi kemiğe büyük bir baskı yapar ve kemik implantı destekleyemezse ameliyat başarısız olabilir. Bir kemik grefti, implant için daha sağlam bir temel meydana getirebilir.

Kemik greftlemesinde çene, kalça veya vücudun başka bir bölgesinden bir kemik parçası çıkarılır ve çene kemiğine nakledilir. Diğer bir seçenek, bu bölgelere yerleştirmek için suni bir kemiğin  kullanılmasıdır. İmplant yapılacak bölgeye nakledilen kemiğin diş implantını desteklemek için yeterince büyümesi birkaç ay sürebilir. Çene kemiğinin durumuna göre, bazı durumlarda implant ameliyatı ile aynı anda yapılabilecek küçük bir kemik grefti de yeterli olabilir.

7. Diş implant çeşitleri nelerdir?

Günümüzde diş implant tedavisinde en yaygın kullanılan diş implant çeşitleri aşağıdaki şekildedir.

Endosteal implantlar: Bu tip implant, dişin kökü olarak görev yapmak ve dişi yerinde tutmak için çene kemiğine yerleştirilir. Diş implant çeşitleri arasında en yaygın olanıdır.

Subperiosteal implantlar: Bu tip implant; diş implant çeşitleri arasında nadiren kullanılan implant çeşitlerinden birisi olmasına rağmen artık geleneksel takma dişleri kullanamayan kişiler için bir seçenek olabilir. Mevcut kemiğe doğrudan uyan, hafif, özel olarak tasarlanmış bir metal implant içerir.

Titanyum diş implantları ve zirkonya diş implantları, malzeme açısından modern diş implant tedavisinde en yaygın kullanılan implant çeşitleridir.

Titanyum; diş implantlarında sıklıkla kullanılan bir metal türüdür, çünkü kemik ile iyi kaynaştığı için onlarca yıldan beri kullanılmaktadır. Güçlü ve hafif olduğu için kalça ve diz replasmanında da tercih edilir.

Titanyum diş implantları;

 • % 95 başarı oranına sahiptir,
 • uzun ömürlüdür,
 • 30 yıl veya daha uzun süre dayanabilir,
 • güçlüdür ve hafiftir.

Zirkonya implant, diş hekimliğinde titanyum kadar kullanılmamasına rağmen hala uygulanabilir bir seçenektir. Uzun vadeli etkilerinin ne olduğunu söyleyebilecek kadar uzun süre kullanılmamıştır. Amerika’daki dişçilik endüstrisinde 2007’den beri ve Avrupa’da ise 1980’lerden beri kullanılır.

Metal içermeyen bir kristal materyal olan zirkonya, genellikle üç parçalı titanyum implantların aksine, çene kemiğine yerleştirilen tek parçalı bir implanttır.

Zirkonya implantların avantajları:

 • Metal alerjisi meydana gelmez.
 • Birden çok yerine tek parça olması sayesinde daha kısa bir ameliyat gerektirir.
 • Estetik olarak çok hoş görünür.
 • Zirkonya diş implantları alerjiye sebep olan maddeler içermez ve genellikle daha doğal görünür.

Ancak, titanyumdan daha pahalıdır ve uzun süreli etkileri henüz bilinmemektedir.

8. En iyi implant hangisidir?

Diş implant tedavisinde kullanılan diş implant çeşitleri olan zirkonya ve titanyum implantlar estetik, dayanıklılık, güvenlilik ve ağız yapısına uyum açısından karşılaştırılarak en iyi implanta karar verilebilir.

Estetik açısından dental implantlar

Titanyum implantlar çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür, ancak birçok hasta bu implantların estetik görünümünden hoşlanmaz. Genellikle diş etleri altında veya diş kenarı boyunca gri bir çizgi bırakır. Zirkonya daha doğal görünür ve gerçekçi bir renge sahiptir. Estetik açısından bakıldığında diş implant çeşitleri en iyi implant zirkonya implanttır.

Dayanıklılık açısından dental implantlar

Titanyum diş implantları, daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Oldukça güçlü olmasına rağmen zirkonya daha düşük elastikiyete sahiptir, yani daha kolay kırılabilir.​ Dolayısıyla dayanıklılık açısından diş implant çeşitleri arasında en iyi implant titanyum implanttır.

Güvenlilik açısından dental implantlar

Her iki malzeme de biyouyumludur ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylıdır, yani diş implantları için güvenlidir.

Titanyum dental implant ile ilgili tek endişe kanda titanyum alaşımının küçük izlerinin tespit edilmesidir. Ancak geçtiğimiz 50 yıldan bu yana yapılan araştırmalara göre hiçbir olumsuz etkisi olmadığı düşünülür. Güvenlilik açısından iki malzeme de iyidir, yine de zirkonya implantın güvenlilik açısından en iyi implant olduğu düşünülebilir.

Alerji açısından dental implantlar

Titanyumda metal alerjisi olasılığı bulunur. Öte yandan zirkonya kan dolaşımında görünmez ve hipoalerjeniktir.​ Hasta alerjiye yatkınsa diş implant çeşitleri arasında en iyi implant tipi zirkonya diş implantlarıdır.

Ağız yapısına uyum açısından dental implantlar

Titanyum diş implantları; birden fazla parçadan oluştuğu için diş hekimleri implantı ağız yapısına göre değiştirmek ve özelleştirmek için daha fazla özgürlüğe sahiptir. Zirkonya diş implantları ile hastanın ağzına uyumlu bir implant yapmak daha zordur, çünkü köprü ayağı sabittir ve implantı açılandırmak daha meşakatlidir.​ Uygulama pratikliği açısından en iyi implant malzemesi titanyumdur.

Sonuç olarak en iyi implant tipi hangisi?

Diş implant çeşitleri arasında en iyi implant tipi kişiden kişiye değişir. Birçok insan zirkonyayı tercih edebilir, ancak birçoğu da titanyumu seçer çünkü onlarca yıl dayanır.

9. Diş implant tedavisi sonrasındaki süreçte neler olur, neler yapılmalıdır?

İmplant ameliyatı sonrası, diş cerrahisi ile ilişkili tipik rahatsızlıklardan bazılarına maruz kalınabilir.

 • Diş etlerinin ve yüzün şişmesi
 • Dental implant yerinde ağrı
 • Küçük kanamalar
 • Ameliyattan sonraki günlerde şişlik, rahatsızlık veya başka bir sorun

Diş implant tedavisi sonrası sorunlar daha da kötüye giderse lütfen diş doktorunuza danışın, ağrı kesici ilaçlara veya antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir.

Ameliyat bölgesi iyileşirken yumuşak yiyecekler yenmelidir. Diş implant tedavisi operasyonlarının çoğu başarılıdır, ancak bazen çene kemiği metal implanta yeterince kaynaşmaz. Sigara içmek, implant başarısızlığına ve komplikasyonlara sebep olabilir. Kemik yeterince kaynaşmazsa implant çıkarılır, kemik temizlenir ve birkaç ay içinde prosedür tekrar denenebilir.

Diş implant tedavisi sonrası iyileşmeye yardımcı olmak için ağız temizliğine özen gösterilmeli, diş doktoru düzenli olarak ziyaret edilmeli ve implanta zarar verebilecek alışkanlıklardan (sigara, kafeinli içecekler gibi) ve sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir.

Kaynakça

Yayımlanma Tarihi: 19.12.2018  Düzenlenme Tarihi: 09.03.2019 Yazar Eğitim Düzeyi: PhD

Bir Yanıt Yazın

19 − four =