Koenzim Q10

Reklam Engelleyici Tespit Edildi.

Sitemizin yayına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var, lütfen reklam engelleyiciyi etkisiz hale getirerek bize destek olun, teşekkürler.

Bu yazıda koenzim Q10 nedir, koenzim Q10 enerji verir mi, koenzim Q10 antioksidan mı, koenzim Q10 eksikliği ve koenzim Q10 desteği alınması başlıklarının üzerinde duracağız.

Bu yazıda koenzim Q10 nedir, koenzim Q10 enerji verir mi, koenzim Q10 antioksidan mı, koenzim Q10 eksikliği ve koenzim Q10 desteği alınması başlıklarının üzerinde duracağız.

Koenzim Q10 nedir?

Koenzim Q10 insan vücudu tarafından üretilebilen ve yağda çözünen bir vitamin benzeri bir maddedir. Bu maddenin vücutta önemli fonksiyonları bulunur ve hücredeki bütün zarlara dağılmış haldedir.

Koenzim Q10 gibi isimlendirmelerde kullanılan Q harfi ve rakamlar nereden gelir?

Bu sorunun cevabını verebilmek için fazla karmaşıklaştırmadan koenzim Q’nun yapısından bahsetmek gerekir. Bu maddenin kimyasal yapısında ubikuinon halkası denilen bir yapı ve canlı türüne göre 6 ila 10 alt birimden meydana gelen poliizoprenoid bir kuyruk bulunur. Bu kuyruk, maddenin hücre zarındaki stabilitesini sağlar.

Saccharomyces cerevisiae türü mayada üretilen 6 (koenzim Q6), Crucianella maritima türü bitki tarafından üretilen 7 (koenzim Q7), E. coli bakterisinde üretilen 8, farede üretilen 9 ila 10 (koenzim Q9 ve koenzim Q10) ve son olarak insanda üretilen koenzim Q 10 alt birimden meydana gelen bir kuyruk içerir. Özetle izopren kuyruktaki alt birim sayısı isimlendirmede yer alan rakamı belirler. Q harfi ise kuinonun İngilizcesi olan “quinone”dan gelir.

Koenzim Q10 Enerji Verir mi?

İnsan vücudu, hücrelerden meydana gelir ve bu hücreler enerji kaynağı olarak ATP (adenozin trifosfat) adı verilen molekülü kullanır. İnsan hücresinin enerji üretim merkezi mitokondri adı verilen hücresel yapıdır ve enerji üretiminin büyük kısmı mitokondrinin iç zarında gerçekleşir.

ATP üretiminde yani enerji üretiminde önemli role sahip olan koenzim Q10 da mitokondrinin iç zarında bulunur. Bu madde, mitokondride eksi yüklü parçacıklar olan elektronların ve artı yüklü parçacıklar olan protonların transferinde rol alır. Protonları mitokondri dışına taşıyarak mitokondri içi ve dışında proton düzeylerinin farklı olmasını, böylelikle ATP üretiminin sürmesini sağlar. Dolayısıyla direkt olarak enerji vermese de ATP’nin üretimine yardımcı olduğu için koenzim Q10 enerji verir mi sorusunun yanıtı evet olabilir.

Koenzim Q10 Antioksidan mı?

Koenzim Q10 antioksidan mı sorusunun yanıtı da evettir, bu molekül aynı zamanda önemli bir antioksidandır. Hücre zarında diğer bir antioksidan olan E vitamininin 10 katı düzeyinde bulunur. Hücre zarında doymamış yağ zincirlerine yakın konumlanarak oksidatif strese sebep olan serbest radikalleri yakalar. Yine hücre zarında bulunan çeşitli enzimler, serbest radikallere bağlanan koenzim Q10 moleküllerini eski hallerine getirerek sürekli olarak onların serbest radikal yakalayabilmelerini sağlar. Koenzim Q10 antioksidan olmasının yanında diğer antioksidanların yenilenmesinde de görev alır.

Koenzim Q10 Eksikliği

Koenzim Q10 her ne kadar kırmızı et, balık eti ve tam tahıllar gibi gıdalarda bulunsa da gıdalarla alınabilecek miktar oldukça düşük düzeydedir ve yaşlanma ile birlikte vücuttaki miktarı azalır. Düşük düzeyde bulunması çeşitli sağlık sorunları ile ilişkili olabilir, kalp hastalarında koenzim Q10 düşük miktarda bulunur.

Koenzim Q10 eksikliği, oldukça nadir görülen (milyonda bir) bir genetik hastalıktır. Primer yetersizlik, maddenin üretimini sağlayan enzimlerle ilişkili genlerdeki mutasyonların bir sonucu olarak meydana gelir. Sekonder yetersizlik ise koenzim Q10 üretimine dolaylı olarak katılan mitokondri fonksiyonlarındaki hatalar sonucunda ortaya çıkar. Koenzim Q10 eksikliğinde mitokondri fonksiyonları önemli ölçüde bozulur.

Koenzim Q10 Desteği Almak

Koenzim Q10, besinlerle birlikte yeterli miktarda alınamayacağından ve vücuttaki miktarı ve üretimi yaşlanma ile birlikte azaldığından ilerleyen yaşlarda koenzim Q10 desteği alınması düşünülebilir. Araştırma sonuçları, kısıtlı ve değişken olsa da Koenzim Q10 desteği almak aşağıdaki durumlarda belki fayda sağlayabilir.

  • Kalp yetmezliği: Yüksek mitarda yağ ile beslenen farelerle yapılan araştırmaların sonuçlarına göre koenzim Q10 desteği verilen farelerin aort damarlarında damar tıkanıklığı olmaktadır. Bu madde, olasılıkla kalbin sol kulakçığının kasılma özelliğini daha iyi hale getirebilir, damar tıkanıklığı ihtimalini ve kalp damar hastalıklarından ölüm riskini azaltabilir.
  • Yüksek tansiyon
  • Parkinson hastalığı
  • Kolesterol ilacı (statin) kullanımına bağlı kas zayıflığı
  • Migren ağrılarının sıklığı
  • Fiziksel Performans
  • Koenzim Q10, hücre ölümünü engellerken hücre gelişimini uyarır.
  • Yaşlanma: Yaşlanma ile birlikte vücudumuzda bulunan dokulardaki koenzim Q10 üretimi azalır. Farklı sonuçlar da olmakla birlikte araştırma sonuçları genel olarak koenzim Q10 takviyesi almanın yaşlılıkla ilişkili fiziksel performans kaybı ve hastalıklar açısından fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

Sitemizdeki bu yazılar da ilginizi çekebilir.

Kaynakça

Yayımlanma Tarihi: 30.07.2019 Yazar Eğitim Düzeyi: PhD

Bir Yanıt Yazın

19 + seven =