Kuersetin: Meyve ve Sebzelerde Bulunan Faydalı Bir Bileşik

Reklam Engelleyici Tespit Edildi.

Sitemizin yayına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var, lütfen reklam engelleyiciyi etkisiz hale getirerek bize destek olun, teşekkürler.

Kuersetin kaynakları, kuersetin içeren besinler ve kuersetinin faydaları nelerdir?

Bu yazıda bitkisel besinlerde mevcut bulunan kuersetin isimli bileşikten bahsedecek ve kuersetinin kaynakları yani kuerseten içeren besinler ve sağlık açısından kuersetinin faydalarına değineceğiz.

1. Kuersetin Nedir?

Flavonoidler, çeşitli bitkisel besinlerde bulunan ve antimikrobiyal, antoksidan, antikanserojen ve kalbi koruyucu yararlı özellikleri ile ön plana çıkan bileşiklerdir. Kuersetin ise 6 flavonoid alt tipinden birisi olan flavonoller içerisinde yer alır.

Kuersetin kelimesi, meşelik anlamına gelen quercetum kelimesinden gelir, quercetum kelimesi ise meşe anlamına gelen quercus kelimesinden türetilmiştir. Bu isimlendirme 1857 yılından beri kullanılır. Kuersetin, saflaştırıldığında limon sarısı renginde ve kristal formunda bulunur. Soğuk suda çözünmez, sıcak suda da biraz çözünür, alkol ve yağlarda çözünürlüğü ise oldukça iyidir. Zihinsel ve fiziksel performansı arttırabilecek ve enfeksiyona yakalanma ihtimalini düşürebilecek özellikleri bulunur.

2. Kuersetin Kaynakları (Kuersetin içeren Besinler) Nelerdir?

Kuersetin tipindeki flavonoller, flavonoidler arasında bitkilerde en yaygın bulunanlardandır. Kuersetin kaynakları arasında meyveler, sebzeler, çay ve kırmızı şarap gibi besinlerde ve içecekler sayılabilir.

Etli zarlı ve kabuksuz meyveler, lahana, kara lahana, karnıbahar, hardal, üzüm, kapari, soğan, taze soğan, çay, domates, çekirdekler, sert kabuklu yemişler, çiçekler, ağaç kabukları ve yapraklar gibi bitkisel ürünlerde bulunur. Elmalar ve soğanlar bu flavonoller açısından zengin kaynaklardır. Kuşkonmaz, yeşil biber, domates ve kırmızı marul; yazın bulunabilecek iyi kaynaklardır. Kuersetin, hayvansal bir ürün sayılan balda da bulunur.

Başlıca kuersetin kaynakları ve ortalama alım miktarları, ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişir. Örnek olarak Kuzey Çin’deki Suihua’da günlük ortalama kuersetin alımı 4,37 miligramdır ve başlıca kaynaklar sırasıyla elma, patates, marul ve portakaldır. Yine Çin’deki Harbin’de günlük ortalama kuersetin alımı 4,43 miligramdır ve başlıca kaynaklar sırasıyla elma, patates, kereviz, patlıcan ve bir tür üzümdür. Bir diğer Uzak Doğu ülkesi olan Japonya’daki günlük ortalama kuersetin alımı 15,5 miligramken ABD’de 9,75 ve İspanya’da 18,48 miligramdır.

İlginç Bilgi: Kırmızı soğan, kuersetin içeren besinler arasında yer alır. Kırmızı soğandaki en dış halkada kuersetin içeriği daha yüksektir, köke en yakın kısım ise en yüksek miktarı içerir. 100 gram kırmızı soğanda yaklaşık 39 miligram kuersetin bulunur.

İlginç Bilgi: En yüksek miktarda kuersetin içeriğine sahip bitkisel ürün kaparidir, 100 gram işlenmemiş kaparide 234 miligram bulunur. En düşük miktarda içeren bitki ise yeşil veya siyah çaydır, 100 gramında sadeece 2 miligram bulunur.

İlginç Bilgi: Organik domatesin kuersetin içeriği, kimyasallar kullanılarak üretilen meyvelerden %79 daha yüksek bulunmuştur.

Japonya’daki araştırma sonuçlarına göre kadınların aldığı miktar erkeklere göre daha yüksektir ve bu miktar yaş ve mevsim değişiklerinden belirgin şekilde etkilenmez.

Araştırma sonuçlarına göre 18 yaşına gelene kadar kuersetin kaynakları arasında en önemli yeri elma alırken daha ileri yaşlarda soğanın kuersetin kaynakları arasındaki önemi artar ve en önemli kaynak haline gelir.

3. Kuersetinin Faydaları

Kuersetinin Faydaları: Bağışıklık Sistemi

Kuersetinin faydaları arasında antiinflamatuar (iltihap giderici) etki bulunur. Araştırma sonuçlarına göre hem uzun süreli etki gösteren hem de etkisi kuvvetli olan bir antiinflamatuardır. Ülser oluşumuna sebep olan etkenlere karşı mide bağırsak mukozasını korur. Mast hücreleri adı verilen, alerjiler ve aşırı hassasiyet durumlarında etkisi bulunan bağışıklık sistemi hücrelerinin stabilizasyonunda görev alır.

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar kısıtlı sayıda olmakla birlikte kuersetinin faydalarına dair çeşitli araştırma sonuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Günde 1000 miligram kuersetin almak, 40 yaş ve üstündeki bireylerde üst solunum yolu enfeksiyonu görülme sıklığını ve görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarındaki belirtilerin şiddetinizi azaltır.

2 hafta boyunca günde 1000 miligram kuersetin almanın genç yetişkinlerde egzersiz sonrası meydana gelen inflamasyonu ve oksidatif stresi azalttığı gösterildi. Bir araştırmada kışın 3 gün boyunca günde 3 saat bisiklet kullanan deneklere bisiklete binme döneminden önceki 3 hafta, bisiklete bindikleri 3 gün ve bisiklete binme döneminden sonraki 2 hafta boyunca günde 1000 miligram kuersetin verildi. Bu kişilerde üst solunum yolu enfeksiyonu görülme sıklığı azaldı. Tüm bu sonuçlara göre yoğun egzersiz yapan kişilerde kuersetinin hastalıktan koruyucu etkisi olabilir, dolayısıyla bu kişilerin kuersetin içeren besinleri tüketmesi yerinde olur.

Kuersetinin Faydaları: Kalp Damar Sağlığı

Kan basıncı (tansiyon), kolesterol, trigliserit ve kan şeker düzeyi; kalp damar sağlığı üzerinde belirleyici olan başlıca etkenler olarak kabul edilir. Kalp damar sağlığı açısından kuersetinin faydalarını inceleyen çeşitli araştırma sonuçlarına göre günde 500 miligram ya da daha yüksek miktarda kuersetin almak, kan basıncı ya da tansiyonu düşürür. Günde 50 miligram ve üzerinde kuersetin almak trigliserit düzeyinin azalmasını sağlar. Tüm bu sonuçların yanında kuersetinin kan şeker düzeyini düşürücü etkisine dair araştırma sonuçları da var. Kolesterol üzerindeki etkisi ise kesin değildir.

Antioksidan etkiye sahip olmak da kuersetinin faydaları arasında yer alır, araştırma sonuçlarına göre kuersetin kurkuminden yaklaşık 3,5 kat daha yüksek antioksidan etki gösterir.

Tüm bu potansiyel faydaları düşünüldüğünde diğer sağlığa yararlı flavonoidler ile birlikte kuersetin içeren besinleri tüketmeye çalışmak, sağlık açısından yerinde bir tercih olabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir.

Kaynakça

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4808895/#B13-nutrients-08-00167
  2. https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/JAHA.115.002713
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0367326X15300927
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21445799

Yayımlanma Tarihi: 17.05.2019 Yazar Eğitim Düzeyi: PhD


Bir Yanıt Yazın

three × four =