Okinawalılar Neden Uzun Yaşıyor?

Reklam Engelleyici Tespit Edildi.

Sitemizin yayına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var, lütfen reklam engelleyiciyi etkisiz hale getirerek bize destek olun, teşekkürler.

Okinawalılar neden uzun yaşıyor? Okinawa Diyeti'nin bunda etkisi ne olabilir?

1. Okinawa’da 100 Yaşını Geçen Pek Çok İnsan Var

Japonya’nın Okinawa Adası; dünya genelindeki ve hatta Japonya’daki insanlardan daha uzun yaşayan yerlileri sebebi ile yıllardır yaşlanmayı durdurma, en azından yavaşlatma amacındaki bilim insanlarının ilgisini çekiyor.​ Okinawa Diyeti de sağlıklı beslenme uzmanlarının ilgi odağı haline geldi.

100 yaşını geçen çok sayıda insanın yaşadığı bu adadaki gençler ise maalesef eski nesiller kadar sağlıklı değil. Okinawa Diyeti’ni terk eden yeni nesil; daha fazla işlenmiş ve yağlı besin tüketiyor, bunun yanında daha az hareket ediyor. Sonuç olarak diyabet, yüksek kolesterol, kalp hastalığı riski ve obezite görülme oranı yükseliyor.

Peki ileri yaşlardaki Okinawalıların sağlıklı ve uzun bir hayat sürmesinin sebebi ne?

2. Uzun Yaşamanın Sırrı Okinawa Diyeti mi?

100 yaşını geçen ada sakinlerinin günlük olarak aldıkları kalori miktarı oldukça düşük, erkekler günlük yaklaşık 1400 kalori alırken kadınlar günlük yaklaşık 1100 kalori alıyor. Bitkisel ürünleri, özellikle yeşil-sarı sebzelerini ve soya ürünlerini tüketiyorlar.​

Adada 100 yaşını geçen bireylerin beslenmesinde sebzeler ağırlıkta olduğu için çoğunda hayvansal ürün tüketimi kaynaklı olan ve kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilen homosisteinin düzeyi belirgin şekilde düşük oluyor. Ayrıca, adalılar tuzu da az tüketiyor.

Okinawalılar, yemek hazırlarken omega-3 ve doymamış yağ oranı yüksek olan soya-kanola yağı karışımını kullanıyor. 100 yılın üzerinde yaşayan adalılar, besinler yoluyla yüksek miktarda flavonoid alıyor. (Flavonoidler ile ilgili yazımıza yazının sonuındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.)

​Adadaki erkekler Tokyo’daki erkeklerin 3 katı düzeyinde, kadınlar ise Tokyo’daki kadınların iki katı düzeyinde demir alıyor (beslenme yoluyla). 100 yılın üzerinde yaşayan ada sakinlerinin tatlı patates, domates ve karpuz yoluyla aldıkları likopen miktarı Japonya’nın geri kalanında yaşayanların aldıkları likopen miktarından oldukça yüksek. Likopen ise antioksidan, antikanser, radyasyona ve iltihaba karşı koruyucu özelliklere sahip.

Özetle Okinawa Diyeti, düşük kalorili, bitkisel besinler yani sebze ağırlıklı, doymamış yağlar ve antioksidanlar açısından zengin bir beslenme alışkanlığı.

3. Okinawalıların Genel Sağlık Durumu

Bu adada yüksek tansiyon 100 yaşını geçen her 100 kişinin sadece birinde ya da ikisinde görülüyor. Kalp hastalığı ve inme riski ise Japonya ortalamasının altında. Ada halkının kötü kolesterol düzeyleri düşük, iyi kolesterol düzeyleri yüksek. Tipik orta yaşlı bir adalı; fiziksel olarak aktif, bunun sonucu olarak beden kitle indeksi ortalama olarak 21, yani normal düzeyde. Okinawalılar 90’lı yaşlarının ortasına kadar fiziksel aktivitelerini sorunsuz gerçekleştirebiliyor.

​Bu adada hormon kaynaklı kanserlere (yumurtalık, göğüs, prostat ve kolon) yakalanma oranı; İsveç, İtalya, ABD ve Yunanistan gibi ülkelerden çok daha düşük, bu durumun beslenme şekli ile ilişkili olduğu düşünülüyor.

100 yılın üzerinde yaşayan ada sakinlerinin serbest radikal oranları, dolayısı ile oksidatif stresleri diğer yerlerde yaşayanlara göre daha düşük. 100 yılın üzerinde yaşayan ada halkının kemik mineral yoğunluğu yüksek dolayısıyla kalça kırığı riski ise düşük.

100 yılın üzerinde yaşayan ada halkının hidroksiprolin (kolajenin önemli bir bileşeni) oranları yüksek. Bunama sıklığı Okinawalılar arasında düşük. 85 yaşını aşmış olan ada sakinleri dünyadaki yaşıtları arasında en düşük ölüm oranına sahip olanlar.​

Tüm bu veriler bir arada düşünüldüğünde fiziksel olarak aktif olmak, Okinawa Diyeti (doymamış yağ oranı yüksek, daha az et daha çok bitkisel gıda içeren bir beslenme şekli) uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olmakta etkili gibi görünüyor.

Sitemizden bu yazı da ilginizi çekebilir.

Neden Yaşlanırız?

Kaynakça:

  1. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/lycopene#section=Top
  2. Suzuki, M., Wilcox, B. J., & Wilcox, C. D. (2001). Implications from and for food cultures for cardiovascular disease: longevity. Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition, 10(2), 165-171.
  3. Willcox, B. J., Willcox, D. C., & Suzuki, M. (2017). Demographic, phenotypic, and genetic characteristics of centenarians in Okinawa and Japan: Part 1—centenarians in Okinawa. Mechanisms of ageing and development, 165, 75-79.

Son Düzenlenme Tarihi: 17.12.2018  Yazar Eğitim Düzeyi: PhD

Bir Yanıt Yazın

8 + eight =