Spermidin: Az Yemeden Az Yiyenler Gibi Genç Kalmak ve Uzun Ömürlü Olmak

Reklam Engelleyici Tespit Edildi.

Sitemizin yayına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var, lütfen reklam engelleyiciyi etkisiz hale getirerek bize destek olun, teşekkürler.

Bu yazıda spermidin nedir, spermidinin faydaları nelerdir, spermidin nelerde bulunur, kalori kısıtlaması ya da kalori kısıtlama diyeti ile ilişkisi nedir, spermidin ömrü uzatır mı, yaşlanmayı yavaşlatır mı, anti aging etkisi ne sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

Bu yazıda spermidin nedir, spermidinin faydaları nelerdir, spermidin nelerde bulunur, kalori kısıtlaması ya da kalori kısıtlama diyeti ile ilişkisi nedir, spermidin ömrü uzatır mı, yaşlanmayı yavaşlatır mı, anti aging etkisi ne sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

1. Kalori Kısıtlaması ya da Kalori Kısıtlama Diyeti Nedir?

Kalori kısıtlamasının ya da alınan kalori miktarını azaltmanın ömrü uzattığı artık net olarak biliniyor. Kalori kısıtlama diyetinde alınan kalori miktarı azaltılarak daha sağlıklı olmak amaçlanıyor. Ancak kalori kısıtlaması diyetini sürdürmek birçok insan için oldukça zor oluyor. İnsanların sadece küçük bir kısmı, kalori kısıtlama diyetini uzun bir süre için uygulayabiliyor. Bu nedenle kalori kısıtlamasının yararlı etkilerini taklit edecek olan hap vb. formatlarda takviyeler geliştirilmesi potansiyel bir strateji olarak öne çıkıyor.

2. Spermidin Nedir?

Yaşlanma ve diğer metabolik işlevlerle ilgili olumlu etkileri olan bir bileşik olan spermidin, yaşla ilişkili çeşitli moleküler ve fizyolojik olumsuzlukları hedefleyen iyi tolere edilebilir bir besin takviyesi adayı olarak görülüyor. Spermidin alımı arttıkça vücutta kalori kısıtlamasının sağlık üzerindeki birçok olumlu etkisinin benzeri etkiler görülüyor.

Spermidinin vücut üzerindeki olumlu etkilerinin otofaji (bir hücrenin yaşlanmış, bozulmuş yapılarının kendi tarafından sindirilmesi) ve protein deasetilasyonu (bir proteinde yer alan bir aminoasitten asetil grubunun uzaklaştırılması) üzerindeki etkilerinden kaynaklandığı düşünülüyor.

3. Spermidin Nelerde Bulunur?

Bilhassa greyfurt, buğday tohumu, fındık, soya fasulyesi, tavuk, mantar, armut ve patates yüksek miktarda spermidin içeriyor. Spermidin, ilk defa spermlerden izole edildiği için bu isimle adlandırılmış. Oysa sadece spermlerde değil, insan vücudundaki tüm hücrelerde farklı yoğunluklarda bulunan spermidinin yoğunluğu, yaş ilerledikçe azalıyor. Spermidin alımındaki artışın nörodejenerasyon, kanser, metabolik hastalık ve kalp hastalığına karşı koruyucu etkileri bulunuyor.

4. Spermidinin Faydaları Nelerdir?

Spermidinin olumlu etkilerinden bahsetmeden önce kısaca sağlıklı yaşlanma konusuna değinilmeli. Her ne kadar henüz yaşlanmayı durdurmak mümkün değilse de yaş alırken olabildiğince sağlıklı kalmayı sağlayacak yaklaşımlar bulunuyor. Sağlıklı yaşlanmak için yaşa bağlı olarak meydana gelen ve yaşlanma sürecini teşvik eden birçok moleküler ve hücresel değişikliklerin geciktirilmesi gerekiyor.

Bu değişiklikler aşağıdaki şekilde sıralanıyor:

 • Genetik materyaldeki kararsızlık ve epigenetik değişiklikler, yani genlerin aktivitesindeki değişiklikler
 • Nörodejenerasyon ya da nöronların ilerleyen şekilde yapı ve fonksiyonlarını kaybetmesine sebep olan protein yıkım kapasitesi düşüşü
 • Besin algısının bozulması, mitokondrilerdeki işlev kaybı, hücrelerin yaşlanması ve kronik iltihap (inflamasyon)

Spermidinin faydalarından başlıcaları; iltihap önleyicilik, antioksidan etki, mitokondrinin metabolik fonksiyonlarını  ve solunumu arttırıcı etkiler şeklinde sıralanıyor.

Bunların yanısıra proteinler üzerindeki olumlu etkileri de spermidinin faydaları arasında bulunuyor. Bilmeyenler için kısaca özetlersek proteinler aminoasitler denilen yapıtaşlarından meydana gelen büyük moleküller olarak tanımlanıyor. Proteinlerin içerdikleri aminositler ve bu aminoasitlerin protein içerisinde hangi sıra ile bulunacağı ise DNA tarafından belirleniyor. Proteinler; vücudumuzda bulunan hücrelerin, dokuların ve organların düzgün yapılanması, fonksiyon göstermesi ve düzenlenmesi için gerekiyor.

Hücredeki proteinlerin toplamı proteom, hücre proteomunun hücreyi ve canlıyı sağlıklı kılacak şekilde düzenlenmesiyse protein homeostazı ya da proteostaz olarak adlandırılıyor. Her protein düzgün fonksiyon gösterebilmek için özel bir 3 boyutlu şekle katlanmaya ihtiyaç duyuyor. Şaperonlar ise proteinlerin katlanarak üç boyutlu hâle gelmesi işlemine yardım eden refakatçi proteinler olarak tanımlanıyor. Spermidinin gelişmiş bir proteostaz ve şaperon aktivitesi bulunuyor.

Spermidinin yaşlanma karşıtı etkisi, bu bileşiğin hücre koruyucu otofajiyi başlatma kapasitesi ile ilişkilendiriliyor. Otofaji, kendi kendini yemek anlamına geliyor ve vücudun toksinler de dahil olmak üzere hücresel kalıntıları temizlediği ve hasar görmüş hücre bileşenlerini geri dönüştürdüğü süreçleri ifade ediyor. Otofaji; genel hücre homeostazı ve proteostazını, hasarlı hücre bileşenlerinin ve toksik, zararlı protein yığınlarının ortadan kaldırılmasını böylece yaşlanma sırasında zararlı sitoplazmik materyalin ortadan kaldırılmasını ve geri dönüşümünü sağlıyor ve birikmesini engelliyor. Bu süreçler, hücreler yaşlandıkça azalıyor.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir.

Kaynakça

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28386016
 • Frank Madeo ve diğerleri, Spermidine in health and disease, Science, 2018
 • Stefan Kiechl ve diğerleri, Higher spermidine intake is linked to lower mortality: a prospective population-based study, The American Journal of Clinical Nutrition, 2018.
 • Olivier Peulen, Polyamines in Gut Inflammation and Allergy, Current Medicinal Chemistry – Anti-Inflammatory & Anti-Allergy Agents, 2004.
 • B.Tirupathi Pichiah ve diğerleri, Spermidine may decrease ER stress in pancreatic beta cells and may reduce apoptosis via activating AMPK dependent autophagy pathwayMedical Hypotheses, 2011. 
 • Tobias Eisenberg ve diğerleri, Cardioprotection and lifespan extension by the natural polyamine spermidine, Nature Medicine, 2016.
 • Ziv Zwighaft ve diğerleri, Circadian Clock Control by Polyamine Levels through a Mechanism that Declines with Age, Cell Metabolism, 2015.
 • Francesco Russo ve diğerleri, Probiotics against neoplastic transformation of gastric mucosa: Effects on cell proliferation and polyamine metabolism, World J Gastroenterol. 2014.
 • Fabio Rinaldi ve diğerleri, A spermidine-based nutritional supplement prolongs the anagen phase of hair follicles in humans: a randomized, placebo-controlled, double-blind study, Dermatol Pract Concept, 2017.

Son Düzenlenme Tarihi: 02.05.2019 Yazar Eğitim Düzeyi: PhD

Bir Yanıt Yazın

fifteen + 19 =