Vitamin Eksikliği ve Mineral Eksikliği: Deri, Saç, Tırnak ve Ağızdaki Belirtiler

Reklam Engelleyici Tespit Edildi.

Sitemizin yayına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var, lütfen reklam engelleyiciyi etkisiz hale getirerek bize destek olun, teşekkürler.

Vitamin eksikliği belirtileri ve mineral eksikliği belirtileri cilt, saç ve tırnaklarda görülebilir.

1. Vitamin ve Mineral Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Vitamin eksikliği belirtileri ya da mineral eksikliği belirtileri gözle bile tespit edilebilir. Oldukça yaygın olan bu tür eksiklikler; vücutta, örneğin ciltte, genel ruh halinde veya saçta belirtilerini gösterir.

2. Vitamin ve Mineral Eksikliğinde Saç ve Saçlı Deride Görülen Belirtiler

Erken Saç Beyazlaması

20’li yaşlarda veya daha da genç yaşlarda görülen saç beyazlamaları, eğer ailede daha önce saçları erken beyazlamış olan kimse yoksa bakır eksikliği nedeniyle olabilir. Erken saç beyazlaması olduğunda bakır seviyesi ölçülmelidir. Bakır, saça rengini veren melaninin üretiminde görev alır ve erken saç beyazlaması bakır eksikliği ile ilişkilidir.​

Saç Kırılması

Biotin (B7 vitamini), folik asit (folat ya da B9 vitamini) eksikliklikleri ya da anemiye de sebep olan demir eksikliği sonucu saç dökülmesi olabilir.

Kafa Derisinde Pullanma ve Kaşıntı

A vitamini eksikliği ve C vitamini eksikliği sonucunda kafa derisinde pullanma ve kaşıntı ortaya çıkabilir. Çünkü hem A vitamini hem de C vitamini kafa derisindeki nemlendirici yağların üretimine yardımcı olur. ​

Saç Dökülmesi

Demir eksikliği ve D vitamini eksikliği saç dökülmesine sebep olabilir. Aşırı miktarda A vitamini alınması da saç dökülmesi sonucunu ortaya çıkarabilir.

3. Vitamin ve Mineral Eksikliğinde Ağızda Görülen Belirtiler

Yeterince B12 vitamini alınmadığında, vücutta mide asidi az üretildiğinde, B12 vitamini az emilebildiğinde B12 vitamini eksikliği denilen durum meydana gelir. B12 vitamini eksikliğinde ağızda ülser benzeri lezyonlar ve dilde yaralar ortaya çıkabilir.

Yanan Ağız Sendromu

B12 vitamini eksikliği, yanan ağız sendromu denilen duruma neden olabilir. Bu durumda ağız kuruluğu, ağrının artması, boğaz ağrısı, tat kaybı veya değişiklikleri, karıncalanma veya uyuşukluk hissi, bunların yanında dil, dudak, diş etleri, damak, boğaz veya tüm ağızda yanma hissi gibi belirtiler görülür.

Çinko, demir, folik asit (B9 vitamini), tiamin (B1 vitamini), riboflavin (B2 vitamini) ve piridoksin (B6 vitamini) eksiklikleri de yanan ağız sendromu ile sonuçlanabilir.

4. Deride Görülen Vitamin ve Mineral Eksikliği Belirtileri

Vitamin eksikliği ya da mineral eksikliği; ciltte deri kalınlaşması, peteşi, morarma, dermatit gibi belirtilere sebep olur. Deride görülen vitamin eksikliği belirtileri ve mineral eksikliği belirtileri hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki başlıklar altında bulabilirsiniz.

Derideki (Ciltteki) Pütürler, Deri Kalınlaşması

Hem A vitamini hem de çinko cilt, sağlığını korumak için hayati öneme sahiptir ve yara onarımında önemli rol oynar. Uluslararası Mikrobesin Beslenme Bozukluğunu Önleme ve Kontrol Programı’na (IMMPaCt) göre küresel popülasyonun yaklaşık yüzde 17’si çinko eksikliği riski taşır. Çinko eksikliği, hiperkeratoz denilen cilt kalınlaşmasına sebep olabilir.​

Okul öncesi her üç çocuktan birinde ve hamile kadınların altıda birinde A vitamini eksikliği görülür. Kollarınızda bulunan ve kaşıntıya sebep olmayan minik pütürler; A vitamini eksikliği veya çinko eksikliği ile ilişkili olabilir.

Peteşi

Peteşi, iğne ucu büyüklüğündeki kırmızı veya mor deri lekeleridir. Kılcal damarların çatlaması ile meydana gelen küçük kanamalar sonucunda oluşur. C vitamini eksikliği veya K vitamini eksikliği bu duruma sebep olabilir.​

Derideki Yaraların Geç İyileşmesi

Yaraların geç iyileşmesi, birden çok vitamin ve mineralin eksikliği sonucunda ortaya çıkabilir. A vitamini, C vitamini, magnezyum, bakır ve çinko minerallerinin eksiklikleri ciltteki yaraların düzgün iyileşmemesine ya da geç iyileşmesine sebep olabilir.​

Deride Morarmalar

Cilt çarpmaların etkisi ile çok çabuk morarıyorsa C vitamini eksikliği olma ihtimali oldukça yüksekit. Çünkü C vitamini, kan damarlarının yapılanmasında rol alan kolajenin üretimine yardımcı olur. Ciltte çarpmalar sonrasında kolayca oluşan morarmalar C vitamini eksikliği sonucu kılcal damarların zayıflaması sebebiyle olabilir. ​

Dermatit

Dermatit; ciltte görülen kuruma, şişme ve kızarma ile seyreden bir sağlık durumudur. Dermatitin özel bir tipi olan pellagra dermatiti; B3 vitamini (niasin) eksikliği durumunda meydana gelir.

Çinko eksikliğinin erken aşamasında atopik dermatit belirtilerine benzer belirtiler ortaya çıkabilir. Atopik dertmatit belirtileri steroid içeren kremler ya da nemlendiriciler kullanıldığında hafiflerken çinko eksikliğine bağlı belirtiler steroid içeren kremler ya da nemlendiriciler kullanıldığında hafiflemez. Akrodermatitis enteropatika ise kalıtsal bir hastalıktır ve çinko taşıyan proteindeki mutasyon sonucu meydana gelir. Akrodermatitis enteropatika genellikle çocuklar sütten kesildikten sonra görülür.

5. Tırnaklarda Görülen Mineral ve Vitamin Eksikliği Belirtileri

Vitamin eksikliği ya da mineral eksikliği sorunu yaşayanların tırnaklarında lekelenmeler ve şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Tırnaklarda görülen vitamin eksikliği belirtileri ve mineral eksikliği belirtileri hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki başlıklar altında bulabilirsiniz.

Tırnaklarda Beyaz Lekeler

Çinko eksikliği olduğunda tırnaklarda beyaz lekeler ortaya çıkar.

Tırnaklarda Beau Çizgileri

Beau çizgileri, tırnaklarda görülen mineral eksikliği belirtileri arasında yer alır. Beau çizgileri, Çinko eksikliğinde tırnaklarda görülen enine çizgi şeklindeki içeri doğru göçmelerdir.

Kaşık Tırnak

Demir eksikliği, C vitamini eksikliği ve folat (folik asit) eksikliği; kaşık tırnak denilen içe doğru basık tırnak durumunun oluşmasına sebep olabilir.

Bu yazı da vitamin eksikliği belirtileri ve mineral eksikliği belirtilerini özetlemeye çalıştık, umarız size yardımcı olabildik.

Sitemizden bu yazılar da ilginizi çekebilir.

Kaynakça:

  1. Yanagisawa, H. (2004). Zinc deficiency and clinical practice. Japan Medical Association Journal, 47(8), 359-364.
  2. Stechmiller, J. K. (2010). Understanding the role of nutrition and wound healing. Nutrition in clinical practice, 25(1), 61-68.
  3. Hegyi, J., Schwartz, R. A., & Hegyi, V. (2004). Pellagra: dermatitis, dementia, and diarrhea. International journal of dermatology, 43(1), 1-5.
  4. Fraser, I. M., & Dean, M. (2009). Extensive bruising secondary to vitamin C deficiency. BMJ case reports, 2009, bcr0820080750.
  5. Kaneko, A. (2018). Retrospective Analysis of Nutrition Status for Asian Female Pattern Hair Loss Patients. In Practical Aspects of Hair Transplantation in Asians (pp. 659-666). Springer, Tokyo.
  6. Almohanna, H. M., Ahmed, A. A., Tsatalis, J. P., & Tosti, A. (2018). The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatology and therapy, 1-20.
  7. Nagpal, R., Mahajan, R., Chojer, P., & BB, M. (2017). Premature Greying of Hair and Role of Oiling in Indian Perspective. J Dermatol & Ther, 2(108), 28-30.
  8. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/multimedia/nails/sls-20076131?s=5
  9. https://www.mayoclinic.org/symptoms/petechiae/basics/causes/sym-20050724
  10. https://www.dermcoll.edu.au/atoz/zinc-deficiency-skin/

Son Güncellenme Tarihi: 16.01.2019      Yazar Eğitim Düzeyi: PhD

Bir Yanıt Yazın

3 × 1 =