Hipertansiyon – Yüksek Tansiyon Tedavisi

Reklam Engelleyici Tespit Edildi.

Sitemizin yayına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var, lütfen reklam engelleyiciyi etkisiz hale getirerek bize destek olun, teşekkürler.

Hipertansiyon ya da yüksek tansiyon tedavisi nasıl yapılır, hangi yüksek tansiyon ilaçları kullanılır, hipertansiyon tipleri ve yüksek tansiyon belirtileri nelerdir sorularının yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Hipertansiyon ya da yüksek tansiyon tedavisi nasıl yapılır, tedavide hangi yüksek tansiyon ilaçları kullanılır, hipertansiyon tipleri ve yüksek tansiyon belirtileri nelerdir sorularının yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

1. Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon, yüksek kan basıncı ya da halk arasındaki adıyla yüksek tansiyon çok sayıda sağlık sorunu ile ilişkilidir.

Tansiyon ya da kan basıncı, atardamarlarımız içerisinde dolaşmakta olan kanın damarların iç kısmına uyguladığı basınçtır. Gün içinde kan basıncımız fiziksel aktivitemiz ve stres durumumuza göre değişebilir. Kan basıncı, uyku halinde iken en düşük düzeyine iner.

Hipertansiyon ise atardamarlarımız içerisinde dolaşmakta olan kanın damarların iç kısmına normalden daha yüksek bir basınç uygulamasıdır. Yüksek kan basıncına uzun süre maruz kalmak, damar hasarı, inme, kalp krizi, böbrek yetmezliği, anevrizma v.b. çok sayıda hastalığın nedenleri arasında kabul edilir.

2. Hipertansiyon Tipleri Nelerdir?

Primer ve sekonder hipertansiyon olmak üzere iki tipi bulunur. Primer hipertansiyonun bilinen herhangi bir sebebi yoktur ve yıllar içinde ilerleyerek ortaya çıkar.

Sekonder hipertansiyon ise başka bir sağlık probleminin etkisiyle aniden ortaya çıkar ve primer tipten daha yüksek kan basıncına sebep olur. Sekonder hipertansiyonun sebepleri arasında tıkayıcı uyku apnesi, böbrek üstü bezi tümörleri, böbrek ve tiroid problemleri, doğuştan gelen damar kusurları gibi sağlık sorunları yer alır. Burun tıkanıklığını gideren ilaçlar, soğuk algınlığı ilaçları ve doğum kontrolü hapları da bu duruma sebep olabilir.

3. Büyük Tansiyon ve Küçük Tansiyon Arasındaki Fark Nedir?

Büyük tansiyon ve küçük tansiyon, bilimsel olarak sırasıyla sistolik kan basıncı ve diyastolik kan basıncıdır. Büyük ve küçük tansiyonu basitçe açıklamak için öncelikle kalbin aslında biyolojik bir pompa olduğu bilinmelidir. Kalp, kasılıp gevşeyerek damarlar üzerinden dokulara ve organlara kan pompalar.

Kalbin kasılma anındaki kan basıncı gevşediği andaki kan basıncından daha yüksektir ve büyük tansiyon (sistolik kan basıncı) olarak adlandırılır. Kalbin gevşediği, iki kalp atışı arasındaki süredeki kan basıncı ise daha düşüktür ve küçük tansiyon (diyastolik kan basıncı) olarak adlandırılır.

4. Büyük Tansiyon ve Küçük Tansiyon için Normal Değerler Nedir?

Tansiyon, herhangi bir belirti olmasa da düzenli olarak ölçülmelidir.

120 mm Hg’nin ya da 12’nin altındaki büyük tansiyon,  80 mm Hg’nin ya da 8’in altındaki küçük tansiyon normaldir. 12,0 – 12,9 arasındaki büyük tansiyon ve 8,0 – 8,9 arasındaki küçük tansiyon hipertansiyon başlangıcı olarak kabul edilir. 14/9 dan büyük değerler ise hipertansiyon olarak sınıflandırılmıştır.​

5. Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Aslında yüksek tansiyon belirtileri üzerinde durmak çok da doğru değildir. Çünkü yüksek tansiyon belirtileri olarak kabul edilebilecek durumlar hastaların bazılarında ortaya çıksa da çoğu hipertansiyon hastası herhangi bir belirti göstermez.

Burun kanaması, baş ağrısı ve nefes darlığı gibi bazı durumlar; genelde yüksek tansiyon belirtileri olarak düşünülse de bu belirtiler sadece çok az sayıda hastada, kan basıncı hayatı tehdit edecek boyuta ulaştığında ortaya çıkar.

Yüksek tansiyon belirtileri görülmeden önce düzenli tansiyon ölçümü ile yüksek kan basıncı durumu tespit edilebilir. Böylelikle organlar hasara uğramadan önce tedbir alınabilir.

6. Yüksek Tansiyon Tedavisi

Yüksek tansiyon tedavisi için sağlıklı beslenmek, alınan kafein ve alkol düzeyini azaltmak, sigarayı bırakmak, normal beden kitle endeksine sahip olmak, stres düzeyini düşürmek ve düzenli egzersiz yapmak önemli kabul edilir. Yiyeceklerle alınan potasyum miktarının düşük olması da yüksek kan basıncı ile ilişkilidir.

Tuz olağan bir şüpheli olsa da suçsuz olabilir. Tuz ya da sodyum klorür, sodyum ve klordan meydana gelir. Yüksek tansiyon tedavisi için alınan sodyum miktarını azaltmak ve günlük sodyum alımını 1,5 gram ile sınırlandırmak önerilir. Buna rağmen daha yüksek miktarda sodyum alan kişilerin büyük ve küçük tansiyon değerleri az miktarda sodyum alanlardan daha düşük olabilir.

Sonuçları 2017 yılında yayımlanan bir araştırmada yaşları 30 ile 64 arasında değişen normal tansiyon düzeyine sahip 2600’den fazla kişi 16 yıl boyunca izlendi. Kişiler sodyum tüketim düzeylerine göre 5 gruba ayrıldı. Buna göre en az sodyum tüketen grupta ortalama büyük tansiyon 134,5 iken en çok sodyum tüketen grupta ortalama büyük tansiyon 128,3’tü. Benzer şekilde en az sodyum tüketen grupta küçük tansiyon 78,1 iken en çok sodyum tüketen grupta 75,5’ti. Yani sağlıklı nüfusta alınan tuz miktarı arttıkça tansiyon azalıyor olabilir.

7. Yüksek Tansiyon ilaçları

Yüksek tansiyon tedavisinde kan basınç düzeyi önemlidir. Kan basınç değerine göre doktor, hastasına tansiyon düşürücü yüksek tansiyon ilaçları verebilir. Tansiyonu düşürmek için farklı yüksek tansiyon ilaçları kullanılır.

  • Diüretikler, idrar ile fazla tuzun atılmasını ve kan basıncının düşürülmesini amaçlar.
  • Vazodilatörler ya da damar gevşeticiler atardamar çapını, genişliğini arttırarak kan basıncını düşürmeyi amaçlar.
  • Yüksek tansiyon ilaçları arasında yer alan ACE inhibitörleri, ilgili enzimin çalışmasını engelleyerek atardamarların kasılarak daralmasına sebep olan angiotensin II’nin üretimini engeller. Böylelikle damarlar kasılmaz ve tansiyon düşer.
  • Yüksek tansiyon ilaçlarından olan Anjiyotensin II reseptör blokerleri, anjiyotensin II’nin damarlardaki kasları etkilemesini engelleyerek damarın kasılmasını ve tansiyonu yükselmesini önler.
  • Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç grubu olan beta blokerler, insan beyninin ürettiği bir kimyasal olan katekolamini bloke eder. Normalde katekolamin, stres durumunda kalp atışlarını hızlandırır ve damarları daraltır. Katekolamini bloke etmek, kalbin daha yavaş atmasını ve damarların gevşemesini, dolayısı ile tansiyonun düşmesini sağlar.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir.

Kaynakça

Son Düzenlenme Tarihi: 30.03.2019 Yazar Eğitim Düzeyi: PhD

Bir Yanıt Yazın

eighteen + fifteen =